Kayak Sporu Nasıl Yapılır?

Kayak sporu dışardan bakıldığında zor bir spor dalı olarak görünse de, aslında herkesin kolaylıkla yapabileceği bir spor stilidir. Kayak sporunu tam olarak anlayamayan ve hızlı bir başlangıç yapmak isteyen spor severler, genellikle başarılı olamazlar ve hemen sporu rafa kaldırırlar. Fakat kayak sporunu herkes yapabilir. Peki nasıl?

Kayak Sporu Nasıl Yapılır

Kayak Sporu Nasıl Yapılır

Kayak Sporunda Dİkkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kayak sporunu yapmak isteyen bireyler, öncelikle çok dik olmayan ve acemilere özel olarak tasarlanan bir kayak pisti seçmelidir. Kayak pisti seçildikten sonra ilk deneyimlerde acemi ekiplerle hareket etmek sizin için daha avantajlı olacaktır. Kayağa en tepeden başladıktan sonra ufak hamlelerle dairesel dönüşler yapmaya çalışın. Kayak esnasında da kesinlikle dik durmayın ve bacaklarınızı hafif kırarak eğik bir pozisyonda durun. Dik durmak daima dengenizi bozacaktır ve ani hareketlerle beraber kayarken sert bir düşüş yaşanabilir. Düşüşün ardından kesinlikle hemen kalkmaya çalışmayın. Bu durum sizi daha da kötü hale sokacaktır. Kalkmaya çalışmak yerine kayarak gidin ve duracağınız zamana dek bekleyin. Lisanslı bahis siteleri üzerinden daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Yukarıdan kayarak geldiğinizde önünüzde bir şey fark ettiyseniz ve durmanız gerekiyorsa, iki bacağınızı da dairesel bir biçimde farklı yöne çevirin. Aynı zamanda yavaşlamak için de ayaklarınızın ucunu aynı hizaya denk getirin ve bu sayede kolay bir duruş sergileyin.

Kayağa Gitmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kayağa gitmek için can atmadan önce, kendi sağlığınızı da dinlemelisiniz. Çünkü bazı insanlarda, kayak merkezinin konumuna bağlı olarak rakım problemi yaşanabiliyor. Özellikle solunum yollarında problem olan insanlar, kayağa giderken kesinlikle rakım ölçümü yapmalıdır. Dolaşım, solunum ve kalp alanlarında sağlık sorununuz varsa kesinlikle 2.500 metrenin üzerine çıkmamanız gerekir.

Sağlık alanında endişe edilecek durumlar sadece bununla ibaret değil. Kronik bir şekilde astım hastalığınız ve bronşitiniz varsa, kesinlikle uzman bir hekimden fikir almadan kayağa gitmemeniz gerekir. Aynı zamanda bayan kayakçılar için de bazı tehlikeler mevcut. Hamile bayanlar hamileliğin son 3 veya 4 ayına girdilerse, yine uzman bir hekimden fikir almalılar ve bu duruma göre kayağa gitmeliler.

Kayak sporunu yapmaktan korkuyorsanız, yapabileceğinize inanın ve bir kayak merkezini ziyaret edin. Zevkli bir dal olduğu için, son derece zevkli saatler geçirebilirsiniz.

Kategoriler: Uncategorized

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir